Czy warto kupić dom w 2019?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Czy warto kupić dom w 2019?

Od 2014 roku, gdy cena ropy naftowej gwałtownie spadła, aktywność na rynku nieruchomości w Calgary również zaczęła zwalniać. 2018 rok charakteryzował się rekordowym spadkiem cen we wszystkich sektorach, co związane było ze znaczącym wzrostem ilości domów na sprzedaż oraz spadkiem ilości sprzedaży. W czwartym kwartale 2018 cena benchmark spadła o ponad 3% w porównaniu do 2017 roku.

Przewiduje się, że w 2019 sytuacja na rynku nieruchomości nie ulegnie poprawie. Sektor energetyczny w Albercie nadal boryka się z różnicą cen ropy rafinowanej i nierafinowanej, niską ceną ropy na rynku i brakiem rurociągów. Te czynniki znacząco wpływają na poziom zatrudnienia w Calgary oraz wydatki konsumenckie i rynek mieszkaniowy. W 2019 również przewidywane są przynajmniej 2 podwyżki oprocentowania kredytów, co w połączeniu z rygorystycznymi wymaganiami do otrzymania kredytu, wykluczy wiele rodzin z możliwości kupna domu.

Wyzwania ekonomiczne, kolejny wzrost oprocentowania kredytów oraz wzrost podaży na rynku mieszkaniowym będą bez wątpienia negatywnie wpływać na ceny. Calgary Real Estate Board przewiduje dalsze obniżki we wszystkich sektorach w 2019 roku.

Patrząc na dane za poprzedni rok i prognozę na 2019, nasila się pytanie o to czy opłaca się kupić nowy dom w tym roku.

Każdy ma inną motywację i potrzeby jeśli chodzi o posiadanie domu, nie da się zatem odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Nieruchomość to inwestycja długoterminowa, więc warto przyjrzeć się trendom wieloletnim przy podejmowaniu decyzji o kupnie. Poniższa tabela pokazuje o ile zmieniła się wartość poszczególnych typów nieruchomości jeśli były kupione 10 lat temu lub później. W oparciu o te dane można wywnioskować, że w skali długoterminowej, nieruchomości w Calgary nie straciły na wartości, a średnia wartość domów wolnostojących lub duplex wzrosła przez ostatnie 10 lat o prawie 19%.

Jeśli interesuje cię o ile zmieniły się ceny dla poszczególnych dzielnic lub dla twojej nieruchomości, skontaktuj się ze mną. Moja firma oferuje bezpłatne analizy wartości nieruchomości.

Prognoza dalszego spadku cen, może się wydawać słusznym argumentem na to, aby wstrzymać się z zakupem. Jednak, należy pamiętać, że przy obecnym nasyceniu rynku, łatwo jest wynegocjować dużo niższą cenę już teraz, a zapowiadany wzrost oprocentowania kredytów w przyszłości zwiększy koszt kupna domu pomimo spadających cen.

Jeśli zamierzasz kupić dom w tym lub przyszłym roku i chciałbyś dokładnie wyliczyć koszty kupna domu skontaktuj się ze mną. Oferuję bezpłatne konsultacje przygotowujące kupujących do jednego z najważniejszych zakupów w życiu. Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Leave a Replay

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Masz pytania? Chętnie udzielę na nie odpowiedzi!

Close Menu